BAŞA DÖN

Teknoparktaki Yeni Ofisimize Taşındık

Erkyazılım ailesi olarak aramıza yeni katılanlarla birlikte daha da büyüdük ve büyümeye devam ediyoruz. Daha geniş ve en önemlisi tüm ekibin tek merkezde çalışabileceği ofis arayışlarımız sonuçlandı ve nihayet Teknopark 3. Kattaki yeni ofisimize taşındık.

Bu arada; Teknopark ikinci kattaki yerimiz idari hizmetler olarak hala devam ediyor.

 

Bu mutlu haberin ardından Çamlıca ofisimizi kapattığımızı üzülerek iletiyorum. Çamlıcada ki eski ofisimiz yapılan mangal partileri ile kendini hep hatırlattıracak gibi görünse de yeni ofisin balkonunda yudumlanan kahvelerde hiç fena değil.

Yerleşme sürecimiz ufak tefek ayrıntılar ile devam etmekte, herkez duruma alışmış ve mutlu gözüküyor. Hepinizi hayırlı olsuna bekleriz...

 

Adresimiz:

GOSB Teknopark, Hightech Binası

Kat:2 A.10 ve Kat:3 A.2

Gebze/Kocaeli - TÜRKİYE

Tel : +90 262 751 40 01

 

Google Map: Tıklayınız

Foursquare: Tıklatınız


Cumhurbaşkanı'na sorun 2.Dönem Soru Sahipleri

Oylarınızla Seçilen Soruları Cumhurbaşkanı Gül Doğrudan Cevapladı


Cumhurbaşkanı'na sorun 2. Dönem Soru Sahipleri ve Erkyazılım

"Herşey hayalle başlar" cümlesi, hayatta çok hayal edip sonunda hüsrana uğramış, elde etmek istediklerine karşılık, yaptıklarının yetersizliğiyle karamsarlığa düşmüşler için anlamsız bir cümle gibi gelebilir.

Yine de herşey için bir umut var ve biz ümitvar olmalıyız.

Kim derdi ki, koskoca devlet erkanı, halktan herhangi birisini direkt muhatap alıp, sorularına ve özellikle kendisine değer verecek? Kim derdi ki, Cumhurbaşkanı bu kişileri güzelce ağarlayıp, fikirlerine değer verip, sordukları soruları içtenlikle cevaplandıracak?

Evet! Cumhurbaşkanlığı için ne kadar sıradışı gibi dursa da soru sahipleri için hayatlarında unutamayacakları bir anı olarak kalacak.

Malum Köşk'te birçok proje yürütüyoruz ve yine toplantı için gittiğimiz bir günün yemek arasında 2. Dönem Soru Sahipleriyle kısada olsa görüşme imkanı buldum.

Onlarda gördüğüm heyecan ve mutluluk yaptığım işin ne kadar yerinde olduğu konusunda inancımı arttırdı.
İşlerime ve projelerime sarılma azmim daha bir arttı.

Arkadaşlarla çektirdiğimiz fotoğrafı tarihe not düşme adına sizinle paylaşıyorum.


Birlikte Çalışma ve Uzun Süreli Sadakat Takdir Edilmeli.

2011 yılını, Çamlıca  ofisimizde, “Birlikte 10 Yıl” kokteyli ile uğurladık.

Erkyazılım yöneticileri ve çalışanlarının katıldığı kokteylde, firmamızda 3 ve 5 yılını doldurmuş, istikrar abidesi çalışma arkadaşlarımıza "Uzun Süreli Sadakat" ödüllerini takdim etmiş olduk.

Erkyazılım olarak, şirket kültürünü almış, eğitim verilmiş ve ekip ruhuna katkısı olan çalışanlarımızın kariyer plânlarını şirket bünyesinde yapmalarını destekliyoruz.

Çalışanların iş değiştirme nedenlerinin çoğunlukla mesleki tatmin ve ücret tatminsizliği olduğunu düşünecek olursak, bu konuda çalışanlarımızın gelişimlerini sağlayarak ve ölçülebilir ücret politikaları uygulayarak kurum kültürünün aynı ekiple devamlılığını hedefliyoruz.

Çünkü Erkyazılım olarak, personel değiştirmenin maliyetinin, çalışanı mutlu etmekten daha yüksek olduğuna inanıyoruz.   Özellikle yazılım geliştirme departmanlarında iş değiştirme sıklığının yüksek olduğu bilişim sektöründe, istikrarlı çalışılabilen bir firma olmanın mutluluğu ve özgüveniyle yeni 10 yıllarda kendimizi görebiliyor ve daha büyük bir firma olarak, müşterilerimize hizmet vermek istiyoruz.

Erkyazılım İstikrar Ödülleri


Yeni bir Girişim heyecanınız var mı?

İnsan, doğduğunda zihninde sınırlar yoktur, zihni sonsuzdur. Onu sınırlayan bedeni ve çevresidir. Dış dünyayı anlamaya ve kendine sınırlar çizmeye başlar. Belirli bir yaşa geldiğinde artık o sınırlar insanlar için netleşmiş, kalınlaşmıştır. Çoğunlukla bu sınırlarımızı aşmayız, aşmak istemeyiz, istesek bile kendimizde o kuvvetli arzuyu bulamayız.

Ama bazıları vardır ki, sınırları zorlamak ve kendini bir sonrakine taşımak ister, gayret eder, araştırır-öğrenir, kendini zorlar. Ben bu gruptakileri girişimci olarak adlandırıyorum.

Girişimci, insan bulunduğu dairenin farkında olup, bu daireden daha geniş bir daireye geçmeye azmetmiştir. 

Girişimci insanlarda bulunması gereken en önemli özellik heyecanlarıdır. 

Heyecan önemlidir ama tek başına yeterli değil hatta bazen zarar verir. Heyecan'ın gelişmesi, reelleşmesi, canlanması ve vucüt bulması gerekir. Müşahhaslaşmamış bir heyecan platonik aşk gibidir. Mutlu eder gibi acı verir.

Girişimci, hayatta denge kurmaya çalışmalı. Bazı insanlar vardır tek başına dengede durmayı başarabilir. Zihni planda düşüncüleri, bedeni planda yapabilecekleri, duygusal planda içsel güçlerini dengeli bir şekilde kullanır ve  tek başına ayakta durabilir. 

Kanaatimce asıl girişimci tam dengeyi yakalamış olandır.

Eğer insanda zihin, beden, duygu tarafında tam olarak bir denge yoksa mutlaka yanına-sağına-soluna diğer tarafı kuvvetli ve kendisini dengeleyecek dayanaklar almalıdır.

Bir girişimcide zihin-beden dengesi çok önemli en az ikisinin dengeli ve tutarlı olması gerekli. Değilse kendi yarattığı dünyada, çok geniş ve ulaşılmaz hedeflerle hayatını doldururda yıllar sonra boşa kürek çektiğini bile farketmez.

Bence bir işi başarmanın yolu, o işi illa sizin tek başınıza yapmanızdan geçmez. Tek başına yapılan başarılar mutlaka vardır ama gerçek hayat sosyal-hayattır. Sosyal hayatta bireysellik olsa bile işgücü açısından mutlaka ötekine muhtaçsınız. 

Girişimcinin başarılı olması için yapması gerekenler diye bir liste çıkardığımda; Tabi bunları bir kısmını okuduklarım, bir kısmıda şahsi tecrübelerimden oluşturuyor.

- heyecanlı-tutkulu olmalı

- zihin-beden-duygu denkleminden en az ikisinde sınırın üstünde dengeli olmalı, hepsinde dengeli ise süper.

- tecrübe etmekten korkmamalı

- belirli bir konuda derinlemesine yeterli bilgi ve tecrübeli olmalı

- etrafında destekleyecek sosyal bir çevresi olmalı 

- iş fikrini gerek zihninde gerekse reel dünyada müşahhaslaştırabilmeli/prototiplemeli


T.C. Cumhurbaşkanlığı Referans Yazısı