BAŞA DÖN

Kitapların Dijitalleştirilmesi

Kitapların ve diğer veri kaynaklarının dijitalleştirilmesi, verilerin saklanabilmesi, güvenliği, tekrar yayınlanması, Web sayfalarında yayınlanması, alıntı veya tercüme yapılması, E-kitap halinde taşınabilir cihazlarda depolanıp görüntülenmesi, verilerin içerisinde saniyeler içerisinde kelime aranması veya indekslenmesi gibi avantajlar sağlamaktadır. Taranan kitap ve dokümanlar Word, Excel, PDF, Text veya EPUB dosyalarına dönüştürülebilmektedir.

Kitap Tarama

Kitaplar ve benzeri diğer bilgi kaynaklarının taranma işlemi müşterinin isteklerine bağlı olarak ve kitapların yenilik, eskilik, kağıt kalınlığı, kağıt kalitesi gibi etkenlere bağlı olarak farklı cihazlarda taranmaktadır.

Müşteri isteklerine bağlı olarak taranacak kitapların cildinden ayrılmasında bir sakınca yoksa kitaplar kesilerek sayfalara ayrılır ve hızlı sayfa tarayıcı makinalarla taranarak dijitalleştirilir. Maliyet açısından normal kitap tarama hizmetine göre fiyat avantajı sağlamanın yanında tarama kalitesinin daha yüksek olmasını ve dosya boylarının daha küçük olmasını sağlar. İstenirse hızlı tarama sonucunda ortaya çıkan kitapların dijital kopyaları aranabilir PDF veya OCR işlemi yapılarak istenilen dosya formatlarına dönüştürülebilir.

 

Normal kitap tarama işlemi ise kesilemeyecek kitapların ya da antika değeri olan kitapların özelliklerine göre uygun makinalarda sayfalara zarar vermeden uygun çözünürlüklerinde taranmasıdır. Bu işlem sonucunda kitabınız size dijital kopyaları ile birlikte teslim edilir. İstenirse hızlı tarama sonucunda ortaya çıkan kitapların dijital kopyaları aranabilir PDF veya OCR işlemi yapılarak istenilen dosya formatlarına dönüştürülebilir.

Kitaplarda OCR İşlemi

Kitaplarda OCR işlemi kitabı Word'e çevirmek amaçlı yapılmaktadır. Word'e aktarılan kitaplar düzenlenebilir, kopyalanıp yapıştırılabilir. Diğer alternatif dijitalleştirme metodlarına oranla dosya boyutları onlarca kat daha düşük olmaktadır.

OCR programları taranan kağıtların kalitesi, yazı tiplerinin boyutları, yazıların üzerindeki çizgi ve lekeler ya da baskı kalitesine bağlı olarak % 20 oranlarından başlayarak % 99 doğru tarama oranlarına kadar çıkabilmektedir ve muhakkak suretle OCR işleminden sonra insan gözü ile kontrol edilmelidirler. Kontrol edilmeyen ve düzeltilmeyen belgeler kesinlikle güvenilemeyecek belgelerdir.

Mizanpaj

Kitaplar ve diğer belgelerdeki resimler, tablolar, şekiller ve sayfa yapıları Word gibi kelime işlem programlarında orijinali ile aynı şekilde manuel olarak oluşturulmaktadır.

Opsiyonel olarak kitaplardaki dipnot, Index ve Table Of Content gibi kısımlarda Word formatına dönüştürüldükten sonra manuel olarak oluşturulabilir.